A közönség és 150 turisztikai szakember szavazatai alapján összeállították Románia legkedveltebb turisztikai célpontjainak listáját.
A 28 odaítélt elismerésből 13 – ezúttal épp egy szerencsés szám! – a Központi Régióban lévő helyszíné lett.
Több olyan turisztikai látványosság, amely ezeket a célpontokat elbűvölővé teszi, és amelyet a látogatók és a turisztikai szakemberek egyformán nagyra becsülnek, részesült vagy részesülni fog a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által kordinált, vissza nem térítendő európai alapokból támogatott megőrzési, helyreállítási, népszerűsítési és fejlesztési beavatkozásokból. Ezek között vannak állami és magánkezdeményezések, és valamennyi hozzájárul a Központi Régió hírnevének öregbítéséhez, amely ugyan nem hivatalosan, de annál inkább valósan „Románia turisztikai szempontból leglátogatottabb régiója” címet viseli. Ez közel 1 milliárd lejt jelent, amelyet különféle projektekre hívtak le, és amelyeket már megvalósítottak a lezárult két regionális operatív program keretében: az erődtemplomok felújításától kezdve a barcarozsnyói, szászkézdi és kőhalmi erődök helyreállításán át egészen a barcarozsnyói Dino Parc fejlesztéséig vagy a turisztikai érdeklődésre számot tartó megyei utak korszerűsítéséig vagy a városrehabilitációig. A Központi Régió 2021–2027-es Programja jelentős összeget – több mint 150 millió eurót – különít el a turizmus fejlesztésére.
A Központi Régióban található 13 legnépszerűbb úticél 2025-ben:
*Gyógyfürdők kategóriában – Szováta, Maros megye, I. helyezés, több mint 40 millió lej értékű, vissza nem térítendő alapokból támogatott beruházással.
*Mesés falvak kategóriában – Torockó, Fehér megye, I. helyezés, olyan közösség, amely önerőből fejlesztette turizmusát, Berethalom, Szeben megye, III. helyezés, UNESCO-helyszín, amelynek rehabilitációjára 28,5 millió lejt fordítanak a Berethalom Polgármesteri Hivatala és a helybeli Ágostai Hitvallású Evangélikus Parókia által partnerségben benyújtott projekt keretében.
*Ihletet adó városok kategóriában – Nagyszeben, II. helyezés, közel 280 millió lej értékben valósított meg a turisztikai ágazathoz közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó, vissza nem térítendő támogatású projekteket, és Brassó, III. helyezés, ahol a turizmus és az infrastruktúra több mint 400 millió lej értékű vissza nem térítendő támogatásban részesült.
*Varázslatos helyek kategóriában – Erdély dombjai/Colinele Transilvaniei (Brassó, Maros, Szeben megyék) III. helyezés, olyan helyszín, amely a három megye összes infrastrukturális beruházásának és turisztikai látványosságai helyreállításának haszonélvezője, így például a nagyszebeni erődtemplomok helyreállításába és népszerűsítésébe fektetett több mint 42 millió lejből, vagy a Segesvár–Szentágota útvonal rehabilitációjából, amely a Szeben és Maros Megyei Tanács közös projektje, 103 millió lej értékben. De a befektetések száma ennél jóval nagyobb.
*Kaland és szórakozás kategóriában – Barcarozsnyói Dino Parc (Brassó megye) I. helyezés,
magán kedvezményezett projektje, amely több mint 22 millió lej értékű vissza nem térítendő összeget nyert; Mini Erdély Park, Székelyudvarhely, Hargita megye, II. helyezés és Brambura Park, Felek, Szeben megye, III. helyezés, mindkettő magánkezdeményezés.
*Kultúra és oktatás kategóriában – Nagyszebeni ASTRA Múzeum, I. helyezés és Törcsvári kastély, Brassó megye, II. helyezés.
Különdíjat nyert Brassó és Szeben megye (teljes egységként). Szeben megye a megyei tanácsa és más területi-közigazgatási egységek révén több mint 600 millió lejt fektetett be a turizmusba vagy a turizmust ösztönző infrastruktúrába a 2007-2013-as és a 2014-2020-as POR keretében, míg Brassó megye hasonló beruházásokat eszközölt ugyanazoknak a támogatási programoknak a segítségével, több mint 650 millió lej értékben.