Dezvoltarea și gestionarea portofoliului de proiecte pentru perioada de programare 2028-2034, în dezbaterea Consiliului pentru Dezvoltare Regională Centru care se va reuni la Odorheiu Secuiesc

Municipiul Odorheiu Secuiesc va găzdui în data de 10 iunie, a doua ședință de lucru, din acest an, a Consiliului pentru Dezvoltare Regională Centru. În cadrul reuniunii vor participa cei 24 de membri de drept, reprezentând cele 6 județe ale Regiunii Centru, precum și invitați a căror activitate este relevantă pentru dezvoltarea Regiunii. Pe parcursul reuniunii de lucru se vor aborda teme care privesc evoluția viitoare a programelor de dezvoltare și adaptarea la schimbările tot mai accelerate atât din punct de vedere tehnologic cât și societal. Ședința va fi condusă de președintele CDR Centru domnul Tamás Sándor, președintele Consiliului Județean Covasna.

Agenda zilei propune 17 puncte pentru discuții privind adoptarea unor proiecte de hotărâre, completate de  informări și analize. Astfel, se vor prezenta situațiile, la zi, privind activitatea Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, stadiul implementării Programului „Regiunea Centru” 2021 – 2027 pentru care ADR Centru este Autoritate de Management, precum și al Programului Sănătate (măsurile 1, 2, 3, 4 și 7) implementate în Regiunea Centru și al Programului Dezvoltare Durabilă și Tranziție Justă (Prioritatea 6, județul Mureș) pentru acre ADR Centru are calitatea de Organism Intermediar la nivelul Regiunii Centru.

Un accent deosebit va fi pus pe pregătirea documentelor de planificare și programare la nivelul Regiunii Centru pentru perioada post-2027 și pe dezvoltarea și gestionarea portofoliului de proiecte aferent perioadei de programare 2028-2034.

În contextul pregătirii adaptate a dezvoltării viitoare a Regiunii Centru se înscrie și participarea, prin experți, a ADR Centru la proiecte europene cu teme precum dezvoltarea și promovarea utilizării unor combustibili considerați acum neconvenționali, cum este cazul hidrogenului verde,  la care se adaugă și dezvoltarea sectorului Sănătate prin extinderea colaborării interregionale..

Vor fi supuse atenției participanților la CDR Centru informări privind aderarea Regiunii Centru la Misiunea UE privind Adaptarea la Schimbările Climatice, participarea ADR Centru la Târgul de investiții Expo-Real 2026 și implementarea activităților prevăzute în Strategia de Comunicare a Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru.

Detalii privind materialele prezentate în cadrul acestei ședințe găsiți aici: https://www.adrcentru.ro/despre-noi/materiale-sedinta-cdr-centru-10-iunie/