Fogarasföld öt évszázados, reprezentatív műemlékének restaurálása 1 millió euróból

Havasalföld és Fogarasföld történelmi kapcsolata szempontjából reprezentatív műemlék az az alsóvisti Szent Mihály és Gábriel arkangyaloknak szentelt ortodox templom, amely az 1-es országút könnyen megközelíthető turisztikai térségében található, és amelyet Alsóvist Polgármesteri Hivatala és az Alsóvisti Román Ortodox Parókia partnerségében benyújtott pályázati kérelem alapján újítanak fel. A kérelmet a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökséghez nyújtották be és a Központi Régió 2021-2027-es Programja keretében támogatják.

 A projekt összértéke 5.750.455,95 lej (1,15 millió euró), amelyből a Központi Régió Programja keretében lehívott vissza nem térítendő összeg 5.075.532,47 lej. A projekt a 7. prioritás – FENNTARTHATÓ TURIZMUSRA ALAPOZÓ RÉGIÓ – 7.1-es folyamatának – A vidéki közösségek fenntartható fejlődése természeti és kulturális turisztikai potenciáljuk növelésével – 7.1.1-es beavatkozása – Az UNESCO és az A kategóriájú kulturális örökség megőrzése, védelme és érvényre juttatása – keretében nyert finanszírozást.

„A kulturális és történelmi emlékezetet egy közösség, és ami talán fontosabb, egy nép összetartozásának elemei jelentik. A románság egymáshoz való kötődése a Kárpátok két oldalán olyan valóság, amelyet krónikák, műemlékek, hivatalos dokumentumok és a magukat Fogarasföld urainak is tituláló vezérek címei is bizonyítanak. Ilyen műemlék az alsóvisti Szent Mihály és Gábriel ortodox templom, amelynek szerkezete a szakértők szerint az első olyanok közé tartozik, amelyek a Kárpátok fogarasi vidéki, déli része templomépítészetének hatását tanúsítják. Az 1500 körül alapított templom helyreállítási projektje a harmadik, amely révén a Kárpátoktól északra fekvő ortodox közösség épített emlékeit helyreállítják és bevezetik a turisztikai körforgásba, a másik kettő pedig a Fehér megyei Horea község központjában lévő, illetve a Metesd községbeli Kisompoly faluban található ortodox templom felújítása. A Központi Régió Programjának egyazon prioritására és beavatkozására tavaly óta aláírtuk a támogatási szerződést a riomfalvi (Szeben megye), homoródi (Brassó megye) és bátosi (Maros megye) evangélikus, illetve a gernyeszegi (Maros megye) református templom helyreállítására, amelyek mindegyike az erdélyi etnikai együttélést szemlélteti. A kulturális örökségünk – beleértve a történelmi helyszíneket  – jelentőségének növelését eredményező projektek összesített összértéke közel 20 millió euró” – nyilatkozta Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.

A műemlék építészeti-dokumentáris értékének nagyon fontos eleme a belül félköríves, kívül sokszögű apszis, amelyet az erdélyi román építészeti hatások egyik első látleleteként tartanak számon. Az épület kora és történeti értéke mellett további beruházást igényel az 1818-ban készült, a kegyhely teljes belső felületén (a falakon és boltozatokon) látható értékes freskó.

A projekt megvalósításának időtartama 42 hónap, amely során az alapozás megszilárdítása és helyreállítása, a falazás, burkolás, vakolás és a festés helyreállítása, páramentesítő rendszer kiépítése és villámhárítós villanyszerelés munkálatai zajlanak stb.

 Az igényelt vissza nem térítendő forrásból elvégzett helyreállítási munkálatok befejezése után a kegyhely visszakerül a közösség, a látogatók és a turisták vallási életébe, a helyi örökség kapcsán felvilágosító eseményeket, kulturális csereprogramokat, a templom virtuális látogatását és a restaurált műemlék népszerűsítését célzó kampányokat valósítanak meg. A templom felújítása a közösség hátrányos helyzetű polgárait bevonja a restaurátori műhelyben való, szakrestaurátorral zajló munkába, a felsőszombatfalvi kolostorral közösen ikonkiállítást szerveznek, valamint a Sfântul Constantin Brâncoveanu Teológiai Szemináriummal együtt helytörténeti előadásokat, élő történelemleckéket szerveznek régészek és a Valeriu Literat Fogarasföldi Múzeum illetékeseinek közreműködésével.

Ha valós idejű információkat szeretne a Központi Régió Programjáról és más lehetőségekről, telepítheti az Android vagy iOS rendszerben elérhető PROCentru alkalmazást. A program honlapja, a www.regiocentru.ro programmegvalósításra vonatkozó és kommunikációs részlegén bővebb helyzetkép, tájékoztatás, projektlista és a kedvezményezettek névsora is megtalálható.