Fokozott érdeklődés a régió Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által koordinált európai alapokból való fejlesztése iránt

A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség 2025. évi tevékenysége a több mint 26 éves időszak megvalósításainak alapjairól indul, amelyek során az intézmény változatossá tette működését, az európai támogatási programok közreműködő intézményének státusából a Központi Régió 2021-2027-es Programjának menedzsment hatóságává vált. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által koordinált fő programok természetesen azok, amelyek a regionális stratégiák révén megoldásokat javasolnak a Központi Régió igényeire.

 

Az európai támogatási programok megvalósításának stádiuma, a Központi Regionális Fejlesztési Tanács (CDR Centru) újraalakulása, valamint e tanácsadó fórum elnökének és alelnökének megválasztása volt a regionális fejlesztési tanács idei első ülésének középpontjában, amelyre 2025. január 21-én, Szovátán került sor. Ennek értelmében 2025-ben a a Központi Regionális Fejlesztési Tanács tevékenységét Sándor Tamás, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elnökként, Daniela Cîmpean, a Szeben Megyei Tanács elnöke pedig alelnökként koordinálja.  2026-ban a két vezető egymást váltja a tanács elnöki, illetve alelnöki tisztségében.

 

A tanács megbeszélései elsősorban a Központi Régió Programjának idei megvalósítására tértek ki. A program 1,384 milliárd eurós keretét (1,152 milliárd euró az Európai Regionális Fejlesztési Alap forrásait, a különbözet ​​az állami költségvetés hozzájárulását jelenti) 9 beruházási prioritás között osztották el: kutatás, fejlesztés és technológiatranszfer regionális szinten az észszerű regionális szakosodás területein; a régió KKV-éinak fejlesztése; a helyi közszolgáltatások és a KKV-ék digitalizálása; a lakóépületek és középületek energiahatékonysága regionális szinten; zöld és kék infrastruktúra; fenntartható városi mobilitás; a megyei közlekedési infrastruktúra korszerűsítése; tanügyi infrastruktúra az oktatás minden szintjén; a fenntartható turizmus fejlesztése és a természeti örökség védelme a vidéki területeken; a városrehabilitáció, örökségmegőrzés, valamint a városi területek turisztikai és kulturális infrastruktúrájának fejlesztése regionális szinten; technikai segítségnyújtás.

 

„A Központi Régió 2021-2027-es Programja keretében 34 pályázat meghirdetését irányoztuk elő, ebből 2024. december 31-ig 23 pályázatot hirdettünk meg összesen több mint 1,16 milliárd euró összegre, amelyből több mint 965 millió euró az ERFA forrása. Ezek közül 14 felhívást lezártunk, 9 pályázat pedig folyamatban van.

A meghirdetett felhívások nyomán a tavalyi év végéig 1564 projektet nyújtottak be közel 2,1 milliárd euró összértékben, amelyből az igényelt összeg közel 1,4 milliárd euró. Ezek közül 197 pályázatra a támogatási szerződést is megkötöttük, ezek összértéke 717,75 millió euró, amiből beruházásokra 493,62 millió euró vissza nem térítendő európai alapot igényeltek. Ezekhez adódik hozzá még 29, jelenleg a szerződéskötés folyamatában lévő pályázat, összesen 48,55 millió euró értékben, amelyből az igényelt összeg meghaladja a 31,6 millió eurót.

  1. december 31-ig a támogatások kedvezményezettjei 210 költségtérítési, kifizetési vagy előfinanszírozási igénylést nyújtottak be mintegy 121 millió euró értékben. A program keretében a pályázatok kedvezményezettjeinek tavaly kifizetett összeg közel 50 millió euró volt, és idén is tovább ösztönözzük a régiónk fejlesztését célzó projektek keretében felhasznált vissza nem térítendő összegek hasznosítását” – jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.

 

A szovátai technikai egyeztetésen kielemezték a 2014-2020-as Regionális Operatív Program megvalósítását is a régióban. A2014-2020-as POR keretében a Központi Régió összesen 766,77 millió eurót kapott (647,27 millió eurót ERFA-ból, a különbözetet pedig az állami költségvetésből). 70 pályázati felhívást hirdettek meg, ezekre 2333 projektet nyújtottak be 2,82 milliárd euró összértékben. 1191 projektre kötöttek szerződést összesen 1,433 milliárd eurós igényelt értékben, ami 186%-os szerződéskötési arányt jelent.

A leszerződött projektek közül 838 projekt fejeződött be összesen 579 millió euró igényelt értékben, 111 finanszírozási szerződést felbontottak, 242 pedig megvalósítási folyamatban van, ezek összértéke pedig 735 millió euró. Utóbbiak közül 93 projekt, összesen 509 millió eurós igényelt értékben átütemezett pályázat, a következő felosztás szerint: 82 a Központ Régió 2021-2027-es Programjából, 11 pedig az Egészségügyi Programból, illetve a Társadalmi Felzárkózás Operatív Programból támogatott projekt. További 123 pályázat összesen 187 millió eurós igényelt értékben a még befejezetlen projekt, 26 projekt pedig 39 millió euró összértékben nem működő projekt.

 

Összességében 2024. december 31-én a 2014-2020-as POR keretében a Központi Régióban elszámoláskor igényelt összeg 1,065 milliárd euró volt (903 millió euró az ERFA, illetve 162 millió euró az állami költségvetés keretiből), ami az eredeti keretösszeg 139%-a. Ugyanezen a napon az ERFA-ból kifizetett teljes összeg 837,75 millió euró volt, ami 126%-os lehívási arányt jelent az eredetileg elkülönített kerethez viszonyítva.

 

„2025-ben a Központi Régió 2021-2027-es Programja, a Maros megyére vonatkozó Igazságos Átmenet Program, illetve az Egészségügyi Program révén támogatott projektek megvalósítási folyamatának felezőidejében vagyunk 2025-ben, ezekkel együtt a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség egyéb projektjei és tevékenységei a régiónkban élők életminőségét javítását segítik elő. Mindemellett 126%-os lehívási aránnyal zárjuk a 2014-2020-as Regionális Operatív Programot. Ez, illetve az a tény, hogy a Központi Régió 2021-2027-es Programja keretében olyan projektek érkeztek be, amelyek összértéke meghaladja a programra elkülönített keretösszegét, bár még nem írtuk ki valamennyi beütemezett pályázati felhívást, azt mutatja, hogy a hatóságok és a KKV-ék igen nagy érdeklődést tanúsítanak a vissza nem térítendő európai forrásokból támogatott fejlesztések iránt.

Az országos és nemzetközi szinten egyaránt nehéz gazdasági helyzetben, amelynek tudatában kell lennünk és felelősségteljesen kezelnünk, az európai vissza nem térítendő alapok egyre fontosabbá válnak. Egyrészt azért, mert támogatják a közösségek fejlődését, különösen az infrastruktúra terén, de ugyanilyen fontos az, hogy ezek a projektek horizontális és vertikális gazdaságélénkítő hatást is kifejtenek. A projektek keretében leszerződött munkálatok kivitelezésében részt vevő gazdasági szereplők munkahelyeket tartanak fenn vagy újakat hoznak létre, bért fizetnek, nyersanyagokat, szolgáltatásokat stb. vásárolnak más gazdasági szereplőktől, ami valódi támogatást jelent a gazdasági környezet egészséges fenntartásában”jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.

 

********

Az esemény prezentációi és fotói megtalálhatók a www.regiocentru.ro honlapon.

Ha valós idejű információkat szeretne a támogatott projektekről, telepítheti az Android vagy iOS rendszerben elérhető PROCentru alkalmazást. Helyzetképet, információkat, szerződéslistát a program honlapján talál: www.regiocentru.ro