Județul Harghita, Regiune Gastronomică Europeană în 2027, derulează deja o suită de activități și proiecte pentru a maximiza oportunitățile acestei nominalizări, iar printre acestea va fi și modernizarea aplicației ”Visit Harghita” și dezvoltarea de soluții digitale printr-o investiție finanțată prin Programul ”Regiunea Centru” 2021-2027. Proiectul, cu o valoare de peste 2 milioane lei, contractat de Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru – Autoritate de Management a PR Centru și reprezentații beneficiarului, asocierea dintre Consiliul Județean Harghita și Primăria Miercurea Ciuc, va integra aplicația existentă în cadrul soluțiilor de digitalizare create până în decembrie 2027 – data de finalizare estimată pentru implementare a proiectului – îmbunătățind astfel serviciile oferite pentru cetățenii din județ, companii și turiști. Mai multe detalii…