Az elmúlt évekre a természeti turizmus fellendülése volt jellemző, a főként természetjárásé. A hegyvidék egyre keresettebb turisztikai célpont, a tevékenységek változatossá tétele és a turisztikai biztonság növelése olyan célok, amelyek megvalósítását tervezi a Szeben Megyei Tanács Resinár, Kercpatak és Cód községek polgármesteri hivatalival együttműködve a Központi Régió 2021-2027-es Programjának keretében.
A természeti örökség védelme és érvényre juttatása, valamint a turisták biztonságának növelése a Szebeni-, Lotár- és Fogarasi havasok térségében című projekt az első, amelynek támogatási szerződését aláírták a 7-es prioritás – Fenntartható turizmusra alapozó régió – 7.1-es folyamatának – A vidéki közösségek fenntartható fejlesztése a természeti turisztikai és kulturális potenciáljuk érvényre juttatásával – 7.1.2-es beavatkozása – A természeti örökség és gyógyturisztikai erőforrások kiaknázására és védelmére vonatkozó beavatkozások – keretében.
A projekt összértéke 10.416.296,60 lej (több mint 2,08 millió euró), amelyből a Központi Régió Programja keretében lehívott vissza nem térítendő támogatás értéke 8.067.193,02 lej (több mint 1,61 millió euró), ami a teljes érték 85%-át jelenti.
Gyakorlatba ültetésének 30 hónapja alatt, 2026 decemberéig a projekt három célkitűzés megvalósítását tervezi a következők szerint: kilátó és madárfauniás megfigyelőhely a Bâtrâna-csúcs térségében, a Păltiniș – Poiana Găujoara – Șaua Bătrâna túraútvonalon (Resinár község); turisztikai menedékhely és kilátó építése a Lotár-hegységben, a Prejba-csúcson, egy Natura 2000 védett területen (Cód község), ahol a közelmúltban túraútvonalakat rehabilitáltak a Szeben Megyei Tanács túrázást népszerűsítő programja keretében; A Bâlea-tó melletti Salvamont mentőállomás menedékházának korszerűsítése és felszerelése, amely a Prejba térségében található menedékhellyel együtt hozzájárul a turisztikai biztonság növeléséhez Románia egyik legsűrűbben látogatott hegyvidéki területén.
A különböző helyszínek természeti szépségeinek és látnivalóinak népszerűsítésére tevékenységeket is szerveznek különböző marketingfelületeken, például a közösségi hálózatokban, weboldalakon, turisztikai blogokban és a hagyományos sajtóban; a beruházás turisztikai célpontjainak digitalizálása; a projekt tárgyát képező természeti turisztikai célpontok bevezetése legalább 3 turisztikai útvonalba a projekt megvalósításának végéig; fiatalok bevonása önkéntes ökológiai és a környezetvédelemi tevékenységekbe; tájékoztató akciók a térség kistermelői számára; hegyvidéki biztonsággal kapcsolatos képzési/figyelemfelkeltő akciók; tájékoztató hátrányos helyzetűek számára a biztos bevételt jelentő hagyományos mesterségekről stb.
„A turizmus olyan ágazat, amely jelentős mértékben hozzájárul bizonyos államok bruttó hazai termékéhez, Görögországéhoz 20 %-kal, Máltáéhoz 30 %-kal, hogy csak két példát említsek, és Romániában is a gazdasági fejlődés egyik ösztönzőjévé kell válnia, mind országos, mind pedig regionális és helyi szinten. Az ország bruttó hazai termékhez való 5 százalék alatti hozzájárulását nyújtó turisztikai ágazat fejlődését több konkrét intézkedéssel kell támogatni. Ennek az igénynek a tudatában építettük be a Központi Régió 2021-2027 Programjába a 7. támogatási prioritást, amely révén a közösségeknek lehetőségük nyílik vonzerejük növelésére a román és a külföldi idegenforgalomban. Mit keresnek a turisták? Egyértelműen kulturális és természeti látnivalókat, amelyeket meglátogathatnak, és teljes biztonságban szeretnék megszervezni nyaralásuk tevékenységeit. Ez az első olyan projekt, amely Szeben megye hegyvidéki turizmusának potenciálját aknázza ki, és éppen a turisták említett igényeire nyújt választ. A turisták mellett a projekt kedvezményezettjei a környékbeli kisvállalkozások, köztük a szállásadók, szállítócégek, kistermelők és kézművesek. A helyi gazdaság növekedése jótékony hatással lesz a közösségekre demográfiai stabilitásnövekedésére, és ez szorosan összefügg az életszínvonallal. A Központi Régió Programja közel 30 millió eurót különített el a 7. prioritásra. Fenntartható turizmusra alapozó régió olyan összegeket kap, amelyeket meggyőződésem szerint régiónk vonzerejének növelésére fordítanak majd” – jelentette ki Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.