Bátos írásos említését 1319-re datálják, evangélikus erődtemplomát pedig 1380 és 1450 között építették gótikus stílusban, erődfalátt két évszázaddal később, 1636-ban húzták fel. A Maros megye északi részén található egyedülálló település újjáélesztése érdekében a település Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyházközség olyan beruházások mevalósítását tervezi, amelyek az Erdély erre a részére látogató turisták figyelmét felhívja a műemlékre, ezzel is erősítve a Maros-szoros természeti parkjának nyugati kijáratánál található dombvidék sajátos hagyományait.
Az evangélikus templomegyüttes – a templom, harangtorony, erődfal – felújítása, melléképület építése és a hozzá tartozó telek rendbetétele a Maros megyei Bátos településen című projekt összértéke közel 4,75 millió euró. A beruházások általános célja az evangélikus templom épületének, a harangtoronynak és erődfalának a konzerválása, restaurálása, beleértve a szociális létesítmények építését, a teljes műemlék fenntartható érvényre juttatása, a kapcsolódó telek fejlesztése. Ezáltal a Maros megyei Bátos közössége a turisztikai kínálat változatossá tételét, a helyi fejlődés ösztönzését reméli.
„Maros megye északi része, az azonos nevű folyószurdok nyugati részén, még nem aknázta ki kellőképpen a turisztikai potenciálját. A kulturális örökség megőrzése – amelyet a szász közösség hat évszázada hozott létre – a turizmus fejlődését, a településről elvándoroltak leszármazottjainak visszatérését és az egyedülálló hagyományok megőrzését segíti elő. Jelentős beruházásokra van szükség, de olyan átgondolt befektetésekre, amelyek biztosítják a magas színvonalú konzerválást. A projekt megvalósítása gazdasági, társadalmi és kulturális tekintetben hozzáadott értéket hozhat a teljes régió számára, nem csupán Bátos község és Maros megye számára.
A Központi Régió Programja történelmi örökségvédelmi célkitűzései támogatásának keretében összesen több mint 25 millió eurót fektetnek be 9 szerződés révén, amelyet a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség koordinál a program menedzsment hatóságaként. Az európai források ebben az esetben Brassó, Féhér, Maros és Szeben megyék műemlékeinek turisztikai forgalomba való visszakerülését szolgálják. Mindez nem korlátozódik a felújításra, hanem a helyi örökség gyarapítását is biztosítja, új értékeket nyújt a kulturális turizmusnak, amely a múlt egyedi helyszínein az identitásukkal való törődésre ösztönzi az embereket.
A projekt révén a helyiek közvetlenül részt vesznek a felújított műemlékegyüttes hatókörének különféle hagyományos tevékenységeiben. Másrészt a Szászrégen és Beszterce közötti útvonalon a turisták egy vonzó műemléket találnak, részt vehetnek a hagyományos almafesztiválon vagy a híres erdélyi szőlőkből készült borok kóstolóin” – jelentette ki a templomegyüttes felújítási szerződésének aláírásakor Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.
A bátosi evangélikus templom a műemlékjegyzék 3296-s számú műemléke. Építését a 14. században kezdték el, ebből az időszakból csak a templom kereszthajója maradt meg. Az 1728-as pusztító tűzvész után a templomot csak 1781-1782-ben építették újjá, a főhajó boltozata barokk stílusú. A karzatokat megemelték és 1867-ben megépítették az oltárt neogótikus stílusban. A templom orgonája 1902-ből való. A templomot és a plébániát erős kő- és téglafal veszi körül több mint négy évszázada. A torony nem alkot közös testet a templommal, hanem a fal fölé emelkedik, a főkapu közelében. A templom első megerősítési munkálatait a 19. században végezték, az utóbbi években csak a templomtetőt javították, illetve konszolidációs vázát is elkészítettek. Éppen ezért a műemlék most olyan leépülés és hiányosságok sorát mutatja, amelyek fontosságuk, koruk, értékük és egyediségük ellenére is hátráltatják azt, hogy a templomegyüttes a térségben mérföldkővé válhasson.
Az evangélikus templomegyüttes – a templom, harangtorony, erődfal – felújítása, melléképület építése és a hozzá tartozó telek rendbetétele a Maros megyei Bátos településen című projektet a Központi Régió 2021 – 2027-es Programja 7-es prioritása – Fenntartható turizmusra alapozó régió – 7.1-es folyamatának – A vidéki közösségek fenntartható fejlődése természeti és kulturális turisztikai potenciáljuk növelésével – 7.1.1-es beavatkozása – Az UNESCO és A kategóriájú kulturális örökség megőrzése, védelme és érvényre juttatása – keretében támogatják. A támogatási kérelmet a Bátosi Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyházközség partnerségben nyújtotta be Bátos területi közigazgatási egységével összesen 23.704.953,74 lej értékben, amelyből a 17.311.911,11 lej a projekt megvalósításához igényelt vissza nem térítendő alapokat jelenti. A finanszírozási szerződést Johann Zey plébános, a támogatás kedvezményezettjének képviselője és Simion Crețu a támogató intézmény képviseletében írta alá.
Az európai forrásokból az épület infrastruktúrájára és a telek karbantartására vonatkozó beavatkozásokra kerül sor; illetve környezetvédelmi intézkedések foganatosítására és a közművekhez való csatlakozásra. A kivitelezés során az építészeti elemek, a kő- és faelemek, valamint a teherhordó szerkezetek rehabilitációjára kerül sor, a műszaki berendezések korszerűsítése és beépítése mellett. Mindezek mellett több, a helyreállítási munkálatokhoz hasonlóan fontos soft tevékenység is megvalósul a műemlék népszerűsítésére, beleértve a digitális alkalmazásokat és a térség hagyományos rendezvényeit, tematikus tevékenységeit.
****
Ha valós idejű információkat szeretne a Központi Régió Programjáról és más lehetőségekről, telepítheti az Android vagy iOS rendszerben elérhető PROCentru alkalmazást. A program honlapja, a www.regiocentru.ro programmegvalósításra vonatkozó és kommunikációs részlegén bővebb helyzetkép, tájékoztatás, projektlista és a kedvezményezettek névsora is megtalálható.